سبک زندگی, کورکومین, گیاهان دارویی, مقالات تقویت سیستم ایمنی بدن

کورکومین چیست و چه خواصی دارد؟ | آشنایی با خواص کورکومین

کورکومین، ماده‌ای سرشار از خاصیت و مفید برای سلامتی انسان است. اما خواص کورکومین دقیقا چیست؟ آیا این عصاره، آنقدری که تعریف آن را می‌کنند، مفید است؟ با پونیک دارو همراه باشید تا به بررسی دقیق‌تر خاصیت های کورکومین بپردازیم.

خرید کپسول کورکومین پونیک دارو، خرید کپسول عصاره زردچوبه

یکی از نیازهای اساسی در جامعه امروز، نیاز به زندگی سالم و حذف عادات ناسالم است. داشتن تغذیه درست، ورزش کردن، درست خوابیدن و…، همگی جزو عادت‌هایی هستند که در بسیاری از افراد نیاز به اصلاح دارد.

یکی از اقداماتی که می‌توانید در این راستا انجام دهید، استفاده از محصولات و مکمل‌های طبیعی است. به همین دلیل، ما قصد داریم تا در این مقاله، کورکومین را به عنوان یکی از این محصولات طبیعی به شما معرفی کنیم. پس تا انتهای این محتوا با پونیک دارو همراه باشید.

کورکومین چیست؟

کورکومین، یک ترکیب فعال طبیعی است که در ریشه گیاه زردچوبه (Curcuma longa) وجود دارد. این ترکیب به عنوان ماده‌ی رنگی زرد در زردچوبه شناخته می‌شود. یعنی عامل زرد بودن زردچوبه، گیاه کورکومین است. کورکومین به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی خود، مورد توجه بسیاری از محققان در زمینه سلامت و پزشکی قرار گرفته است.

خواص زردچوبه و کورکومین برای کبد

این محصول دارای خواص ضد التهابی، ضد سرطان، ضد اکسیداسیون، ضد ویروسی و ضد باکتریایی است. این ترکیبات می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب‌ها، محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌ها و افزایش فعالیت آنتی‌اکسیدانی کمک کند. اما سوال اینجاست که خواص کورکومین، دقیقا شامل چه مواردی است؟

خواص کورکومین زردچوبه

کورکومین برای سلامت عمومی بسیار مفید است. این محصول به دلیل دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی، با مهار اکسیژن و نیتروژن فعال از طریق افزایش سطوح گلوتاتیون، قدرت آنتی اکسیدانی بدن را بهبود می‌بخشد. در ادامه، به معرفی خواص کورکومین برای بدن می‌پردازیم.

خواص کورکومین برای پوست

از جمله خواص کورکومین برای بدن، می‌توان به تاثیر این محصول روی پوست اشاره کرد. مصرف روزانه یک عدد کپسول کورکومین می‌تواند به کاهش التهاب‌های پوستی، از جمله آکنه، جوش‌های هورمونی، کم کردن جای زخم‌ها و جوش‌های قدیمی و سایر التهابات پوستی کمک کند.

خواص کورکومین برای پوست

علاوه بر این، یکی دیگر از خواص کورکومین برای پوست، قابلیت ضد التهاب بودن آن است. مصرف روزانه کپسول یا قرص کورکومین باعث رفع التهابات پوستی (مانند قرمزی پوست) می‌شود. به همین دلیل است که در بسیاری از مراکز پوستی و کلینیک‌های لیزر، به مراجعه کنندگان پیشنهاد می‌دهند که به مدت یک ماه از کپسول کورکومین استفاده کنند.

خواص کورکومین در بدنسازی

مکمل‌های زیادی در صنعت بدنسازی و تناسب اندام وجود دارد. اما خارج از بحث عوارض مکمل‌های شیمیایی، اثربخشی بسیاری از این مکمل‌ها هیچگاه تایید نشدند. به همین دلیل، بهترین گزینه برای انتخاب، استفاده از یک مکمل طبیعی و بدون عوارض است.

خواص کورکومین در بدنسازی، خواص کورکومین برای بدنسازی

کورکومین در سال‌های اخیر به یکی از جنجالی‌‌ترین مکمل‌های مورد استفاده در صنعت بدنسازی تبدیل‌شده است. تحقیقات انجام شده روی فایده کورکومین در بدنسازی اگر چه زیاد نیست و نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه وجود دارد؛ اما همین تحقیقات تحقیقات نشان داده‌اند که کورکومین به عنوان یک مکمل غذایی برای بدنسازان مفید است و به بهبود عملکرد ورزشی، کاهش التهابات عضلانی و تعدادی از مشکلات گوارشی که به صورت معمول در بدنسازان رخ می‌دهد، کمک می‌کند.

خواص کورکومین برای لاغری

کورکومین توانایی افزایش متابولیسم بدن را دارد. یعنی با بالا بردن حجم سوخت و ساز بدن، باعث تسریع در فرایند لاغری می‌شود. در ۱۸ مقاله انجام شده روی موضوع بررسی تاثیر کورکومین برای لاغری که تمامی آن‌ها در معتبرترین ژورنال‌های خارجی چاپ شدند، نتایج یکسانی از تاثیر مثبت عصاره زردچوبه یا همان کورکومین برای کاهش وزن به دست آمده است.

بسیاری از این مطالعات، نشان از تاثیر کورکومین روی لاغری دارد. برای مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۱ در مجله ایمی میرز منتشر شد، کورکومین به عنوان یکی از مبارزان با رادیکال‌های آزاد بدن معرفی شد.

خواص کورکومین برای لاغری

در بخشی از این مقاله می‌خوانیم:

کورکومین یک مبارز شناخته شده با رادیکال‌های آزاد است که باعث ایجاد یک پاسخ التهابی سالم می‌شود و از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می‌کند. تحقیقات جدیدی وجود دارد که نشان می‌دهد کورکومین ممکن است یک مزیت سلامت چشمگیر دیگر نیز داشته باشد: کاهش وزن. این نتیجه بسیار امیدوار کننده است.

ما در مقاله‌ای دیگر به بررسی خواص کورکومین برای لاغری پرداختیم که شاید مطالعه آن برای شما جالب باشد.

خواص کورکومین برای کبد

این خاصیت کورکومین نیاز به توضیحات اضافه ندارد! زیرا خاصیت کورکومین برای کبد، برترین و شناخته شده ترین فایده‌ی این عصاره بین مردم سراسر جهان است. مطالعات تخصصی شرکت پونیک دارو در زمان تولید محصول کپسول کورکومین پونیک دارو، نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک عدد کپسول کورکومین می‌تواند در مدیریت و کمک به پایین اوردن گرید کبد چرب غیر الکلی بسیار موثر باشد.

با ورود کورکومین به بدن چندین تأثیر شگفت انگیز به وجود خواهد آمد. این محصول قادر به سرعت بخشی به فرآیند سم زدایی از کبد خواهد بود. از سوی دیگر مصرف این محصول می‌تواند نقش و سهم بسیار موثری در پیشگیری از تجمع چربی‌های اضافه در این بخش از بدن داشته باشد.

بیماری کبد چرب چیست؟ چرا کبد چرب به وجود می آید؟

همچنین می‌تواند عملکردهای این عضو مهم را بهبود بخشد. اگر تمایل به کاهش گرید کبد  چرب غیر الکلی دارید و یا می‌خواهید به کنترل و مدیریت چربی کبد دست بزنید می‌توانید از این داروی شفابخش استفاده کنید.

یکی دیگر از تاثیرات بسیار مهم داروی کورکومین در پاکسازی کبد، پاک کردن کلسترول اضافی در بدن مصرف کننده است. با این اقدامات رسوبات جمع شده چربی در کبد مصرف‌ کننده کاهش بسیار زیادی پیدا می‌کند. این محصول به کاهش التهابات کبدی نیز مدد می‌رساند.

خواص کورکومین برای اندومتریوز

کورکومین که همان ماده موثر موجود در زردچوبه است، ممکن است بتواند به تنظیم هورمون‌های شما کمک کند و رشد چسبندگی‌های آندومتر را آهسته کند. نویسندگان یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ به بررسی سلول‌های آندومتر در محیط آزمایشگاهی پرداختند. آنها دریافتند که کورکومین می‌تواند تولید استرادیول (نوعی استروژن) را سرکوب کند، در نتیجه بر سرعت رشد سلول‌های آندومتر موثر است.

خواص کورکومین برای تقویت حافظه

کورکومین خواص ضد اکسیدانی قوی دارد و می‌تواند در مقابل آسیب سلول‌های عصبی ناشی از استرس اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد محافظت کند. این خاصیت می‌تواند از تلفات سلولی و افتادگی حافظه جلوگیری کند.

خواص کورکومین برای تقویت حافظه

همچنین، این محصول می‌تواند التهاب‌های مغزی را کاهش دهد. التهاب مزمن مغزی ممکن است عوارض منفی بر روی حافظه داشته باشد. کورکومین می‌تواند به کاهش التهاب و بهبود عملکرد مغزی کمک کند.

برخی دیگر از مطالعات نیز نشان دادند که کورکومین می‌تواند در پیشگیری از بیماری آلزایمر مؤثر باشد. زیرا باعث افزایش فعالیت سلول‌های مغزی می‌شود و به حفظ سلامت مغز و کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند.

تاثیر خواص کورکومین در درمان سرطان

کورکومین فعالیت ضد سرطانی خود را از طریق مهار مسیرهای التهابی, توقف سیکل سلولی, القای آپوپتوز و مهار آنژیوژنز و متاستاز در سلول های سرطانی, القا می‌کند. مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می‌دهد که مصرف بیشتر پلی فنول‌ها، کورکومین و کورستین، به‌ویژه منجر به کاهش خطر سرطان‌هایی مانند سرطان پروستات می‌شود.

خواص کورکومین نی نی سایت

نی نی سایت یکی از تالارهای گفتمان پر طرفدار (خصوصا بین زنان و مادران ایرانی) است. کاربران این سایت با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در زمینه‌های مختلف، به سایر کاربران مشاوره می‌دهند. تعدادی از خواص کورکومین که توسط تیم تحریریه پونیک دارو از وب سایت نی نی سایت جمع آوری شده است شامل موارد زیر است.

 • خواص کورکومین برای چاقی
 • تاثیر کورکومین روی لاغری
 • خواص کورکومین برای پوست
 • تاثیر کورکومین در بدنسازی
 • تاثیر کورکومین در کاهش فشار خون
 • خواص کورکومین برای درمان تبلی تخمدان
 • خواص کورکومین برای پاکسازی کبد
 • و…

خرید کورکومین پونیک دارو

زردچوبه اعلا تنها ۹ درصد کورکومین فعال دارد که شرکت پونیک با کمک عصاره گیری و فرمولاسیون خاص، آن را ۱۰ برابر کرده است. شما می‌توانید کپسول کورکومین پونیک دارو را با هدف استفاده از فواید و خواص آن از طریق لینک زیر تهیه کنید.

خرید کپسول کورکومین پونیک دارو

۳,۷۰۰,۰۰۰ ریال
 • کپسول کورکومین ۵۰۰ حاوی عصاره زردچوبه
 • درمان کبد چرب و دردهای التهابی
 • فاقد گلوتون
 • برای مصرف ۳۰ روز
افزودن به سبد خرید

جمع بندی نهایی

در این مقاله به بررسی خواص کورکومین برای بدن پرداختیم. آموختیم که کورکومین، خواصی از جمله تقویت و کاهش التهابات پوستی، بهبود و درمان کبد چرب، کاهش التهاب ناشی از ورزش و بدنسازی و کمک به لاغری دارد.

در صورتی که شما نیز تجربه‌ای از خواص کورکومین دارید، می‌توانید در قسمت نظرات سایت پونیک دارو آن را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *