تقویت سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن را بهتر بشناسیم

سیستم ایمنی بدن، یک دیوار دفاعی مستحکم در برابر عوامل میکروبی، ویروسی، قارچی و دیگر عوامل آسیب‌زا است. این سیستم از چندین سازمان و سلول‌های مختلف تشکیل شده است و به عنوان مکانیزمی دفاعی در بدن فعالیت می‌کند. بدن، بدون وجود این سیستم، قادر به مقاومت در برابر حملات باکتری ها، ویروس ها، انگل ها و غیره نخواهد بود.

یک سیستم ایمنی سالم و کارآمد می‌تواند بافت سالم را از موادی که به صورت ناخواسته وارد می‌شود تشخیص دهد و از ورود آن‌ها جلوگیری کند. اما این سیستم ایمنی و دفاعی شامل چه چیزهایی است؟ در ادامه این مقاله که توسط پونیک دارو تهیه شده است، به این موضوع خواهیم پرداخت.

سیستم ایمنی بدن کجاست

سیستم ایمنی از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

این سیستم دفاعی از اجزا و قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. در ادامه، این اجزا را معرفی خواهیم کرد.

پوست

بله پوست! پوست اولین لایه محافظ اندام‌های داخلی بدن در برابر ورود میکروب و آلودگی است. این گسترده‌ترین عضو بدن و مرز بین بدن و محیط خارجی، مانع ورود اولیه عوامل عفونی به داخل می‌شود.

گلبول‌های سفید

گلبول‌های سفید نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند. آنها به عنوان قسمتی از سیستم ایمنی، عامل‌های خارجی مضر را تشخیص داده و با آنها مبارزه می‌کنند. دو نوع اصلی گلبول‌های سفید در سیستم ایمنی وجود دارد: لنفوسیت‌ها و فاگوسیت‌ها.

لنفوسیت‌ها: لنفوسیت‌ها نوعی از گلبول‌های سفید خون هستند که در دستگاه ایمنی مهره‌داران نقش دارند. لنفوسیت‌ها پرفورین ترشح می‌کنند و در مبارزه با یاخته‌های سرطانی و آلوده به ویروس نقش دارند.

فاگوسیت‌ها: بیگانه‌خوارها یا فاگوسیت‌ها، سلول‌هایی هستند که توانایی بیگانه‌خواری دارند؛ یعنی می‌توانند پاتوژن‌ها یا سایر سلول‌ها و مولکول‌های بیگانه، و نیز اجزای سلولی فرسوده را بلعیده و سپس هضم کرده و از بین ببرند.

قسمت‌های مختلف سیستم ایمنی بدن

غدد لنفاوی

این سیستم شامل لنفوسیت‌ها (سلول‌های سفید خون) و بافت‌های لنفاتیکی مانند لنف گردها، لنفوژلز و طحال است. غدد لنفاوی در تولید، نگهداری و فعال‌سازی سلول‌های ایمنی نقشی اساسی ایفا می‌کند.

آنتی‌بادی‌ها

آنتی‌بادی‌ها یا ایمنوگلوبولین‌ها، پروتئین‌هایی هستند که توسط سلول‌های بدن تولید می‌شوند. آن‌ها به وسیله تشکیل کمپلمان، تشنج و فعال‌سازی سلول‌های فاگوسیتیک نقش مهمی در دفاع ایمنی دارند.


تمام موارد معرفی شده در کنار یکدیگر، سلامتی و ایمنی بدن انسان را تضمین می‌کنند. این سیستم، با عملکرد مداوم و بدون وقفه خود علیه آسیب‌های خارجی، به سایر قسمت‌های بدن کمک می‌کنند تا بهترین عملکرد را داشته باشند. 

اما این سیستم هم، مانند تمام سایر قسمت‌های بدن، آسیب پذیری‌هایی دارد و ممکن است در برخی مواقع، تاب مقاومت در برابر حملات شدید و نفوذهای مداوم میکروب‌ها و باکتری‌ها را نداشته باشد. این، همان زمانی است که اصطلاحا "سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و نیاز به تقویت پیدا کرده است"

اما بیایید پیش از پرداختن به روش‌های تقویت سیستم ایمنی بدن، به بررسی نشانه‌های وجود ضعف در این سیستم بپردازیم.

نشانه‌های وجود ضعف در سیستم ایمنی بدن

ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن

نشانه‌های وجود ضعف در سیستم ایمنی بدن ممکن است متنوع باشند و به عوامل مختلفی بستگی داشته باشند. اگر شما به طور مکرر عفونت‌های تنفسی، پوستی، دستگاه گوارش و سایر عفونت‌ها را داشته باشید، ممکن است سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد.

اگر مرتبا سرما می‌خورید و به سرعت هم بهبود پیدا می‌کنید، یعنی سیستم ایمنی ضعیفی دارید. این نشانه، یعنی بدن شما تاب مقاوت در برابر ویروسی مانند ویروس سرما خوردگی را ندارد و پس از قرار گرفتن در معرض این ویروس، به سرعت آلوده می‌شوید.

زخم، خراش پوستی و یا کبودی نقاط مختلف بدن، در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. طول مدت درمان این مشکلات در افراد ضعیف، گاهی به دو برابر افراد سالم نیز می‌رسد. وجود علائم التهابی مانند تورم، قرمزی و درد در ناحیه‌های مختلف بدن هم ممکن است از نشانه‌های ضعف سیستم ایمنی باشد.

اما یکی از مهم‌ترین نشانه‌های ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، این است که این گروه از افراد افراد مدام احساس خستگی می‌کنند. افراد با سیستم ایمنی ضعیف در اکثر مواقع انرژی کافی برای گذراندن روز را ندارد. این افراد معمولا بی‌‌حال و خواب آلوده هستند و از انجام دادن کارهای روزانه خود باز می‌مانند.

نشانه های ضعف در سیستم ایمنی بدن

راهکارهای مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن

قصد داریم تا در این قسمت از مقاله، به ارائه راهنمایی‌ها، روش‌ها و تکنیک‌هایی بپردازیم که به افراد کمک می‌کنند سیستم ایمنی بدن خود را بهینه کنند و مقاومت بدن در برابر عوامل خارجی مضر را افزایش دهند. همچنین،  مزایا و محدودیت‌های هر راهکار را نیز بررسی خواهیم کرد.

۱- مصرف مواد غذایی طبیعی و مفید

اولین و موثرترین راهکار برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی، مصرف مواد غذایی طبیعی و مغذی است. یک برنامه غذایی سالم بهترین راه برای داشتن یک سیستم ایمنی سالم است. عدم وجود هر یک از مواد مغذی مورد نیاز بدن، می‌تواند این سیستم را آسیب پذیر کند.

غذای مقوی، پروتئین‌ها، کربوهیدرات و چربی‌های مورد نیاز بدن از طرق همین مواد غذایی تامین می‌شوند. در این میان، برخی مواد غذایی نقش مفیدتر و موثرتری نسبت به سایر مواد غذایی دارند. در ادامه، به معرفی این مواد غذایی خاص خواهیم پرداخت.

 • مرکبات: مانند پرتقال، نارنج، لیموترش، گریپ‌فروت و لیمو که حاوی ویتامین C هستند

 • سبزیجات: اسفناج، کلم، کلم بروکلی، کاهو و جعفری که حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های قوی مانند ویتامین A ،C و E هستند.

 • سیر و پیاز: سیر و پیاز دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی هستند و می‌توانند به سیستم ایمنی بدن کمک کنند. 

 • زنجبیل:  زنجبیل سرشار از فیتونوترینت‌هایی به نام جینجرول است که به طور چشمگیری توانایی سیستم ایمنی را در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها افزایش می‌دهد.

 • ماهی چرب: ماهی‌هایی مانند ماهی سالمون و ساردین که دارای اسیدهای چرب امگا-۳ هستند.

 • بادام: بادام که حاوی ویتامین E و آنتی‌اکسیدان‌هایی برای دفاع از سلول‌ها در برابر آسیب‌های مختلف است.

 • گوشت: گوشت‌ها دارای مقادیر بالایی از اکثر ویتامین‌های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مانند ویتامین B1 و B12 هستند.

 • ژل رویال: ژل رویال یکی از طبیعی‌ترین و مفیدترین محصولات موجود در طبیعت است. این محصول که یک ماده غذایی غنی از مواد مغذی است کمک زیادی به تقویت سیستم ایمنی بدن افراد می‌کند. این ماده شامل مواد مغذی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب ضروری است.

غذاهای مفید برای سیستم ایمنی بدن

شربت ژل رویال پونیک دارو

ژل رویال، آنقدر خاص و ارزشمند است که به عنوان مغذی‌ترین ماده طبیعی در تمام دنیا شناخته می‌شود. این محصول، تنها غذایی است که در طول عمر ملکه زنبور عسل، به او داده می‌شود. همین موضوع نشان از خواص بسیار آن دارد.

شرکت پونیک دارو اولین دارنده مجوز فروش ژل رویال در ایران است که خواستگاه این مجموعه (خوانسار، قطب عسل ایران)، اصالت این محصول را تضمین میکند.

با توجه به شرایط خاص نگهداری ژل سلطنتی، این ماده در حالت‌های خام، یخ زده، کپسول(پودر) و شربت قابل دسترسی است. ژل رویال شرکت پونیک از نوع شربت غلیظ است.

خرید شربت ژل رویال پونیک دارو

۳,۶۰۰,۰۰۰ ریال
 • شربت غلیظ دوز ۴۵۰۰، ۷۰۰۰ و ۱۰۵۰۰ میلی گرم
 • تقویت سیستم ایمنی
 • دوره‌ی مصرف: یک ماه
 • برای خرید عمده تماس بگیرید: ۰۹۱۳۱۴۷۷۵۳۲

شربت ژل رویال به شکل شربت غلیط ترکیب با عسل تولید می‌شود. با توجه به اینکه در تولید این نوع ژل، از ترکیب ژل رویال با عسل استفاده می‌شود، مشکلاتی از قبلی نگهداری و از بین رفتن خواص شاه انگبین وجود ندارد. در نتیجه به راحتی می‌توان از شربت ژل رویال در دمای محیط نگهداری کرد.

شرکت پونیک دارو، اقدام به تولید شربت ژل رویال در دوزهای ۴۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ کرده است. شما می‌توانید شربت ژل رویال پونیک دارو را تهیه کرده و از خواص آن بهره‌مند شوید. برای خرید ژل رویال از لینک زیر استفاده کنید.

۲- نوشیدن مایعات و آب کافی

مصرف مایعات و آب کافی برای بدن بسیار حائز اهمیت است و تاثیر مستقیمی بر تقویت سیستم ایمنی دارد. مایعات و آب کافی می‌تواند به حفظ رطوبت بدن کمک کند. وقتی بدن رطوبت کافی داشته باشد، انتقال مواد مغذی و هضم غذا به طور موثر‌تری انجام می‌شود. این موارد به نوبه خود سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد.

همچنین، آب موجود در بدن برای حمل و نقل مواد مغذی، هورمون‌ها و سایر مواد درون بدن کاربردی است و به نقل و انتقال سلول‌های ایمنی و مواد مغذی به نقاط مختلف بدن کمک می‌کند.

مصرف آب کافی می‌تواند به بدن کمک کند تا سموم و مواد ضایعات را از طریق ادرار و تعرق دفع کند. فرایند دفع سموم می‌تواند به حفظ سیستم ایمنی بدن کمک کند و از بروز عفونت‌ها و بیماری‌ها جلوگیری کند.

تاثیر نوشیدن آب و ورزش کردن روی تقویت سیستم ایمنی بدن

۳- ورزش کردن و تقویت سیستم ایمنی بدن

ورزش و فعالیت بدنی منظم به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. هر نوع ورزشی که فعالیت بدنی متوسط تا شدید را در بر داشته باشد، می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. در زیر به تعدادی از ورزش‌هایی که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند اشاره کردیم.

البته فراموش نکنید که در هنگام انجام ورزش و فعالیت بدنی، نکات زیر را رعایت کنید.

 • تمرینات را با شدت کم شروع و به تدریج آن را افزایش دهید.
 • به طور مرتب و منظم ورزش کنید. تمرینات مرتب و منظم بهترین نتایج را در تقویت سیستم ایمنی به همراه دارند.
 • به خواب کافی و استراحت کافی در کنار ورزش توجه کنید. زیرا استراحت مناسب نیز برای سیستم ایمنی ضروری است.
 • تغذیه سالم و متنوعی را رعایت کنید تا بدن از تمام مواد غذایی مورد نیاز برای عملکرد بهینه سیستم ایمنی برخوردار شود.

پیاده‌روی

پیاده‌روی یک فعالیت آسان است که تقریبا برای تمام ما قابل انجام است؛ مگر اینکه فرم درچار مشکلات حرکتی خاصی باشد. پیاده روی باعث بهبود جریان خون و عملکرد سیستم ایمنی می‌شود. تلاش کنید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید و آن را به تدریج افزایش دهید.

دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری یک فعالیت با درجه سختی متوسط رو به بالا است که علاوه بر تقویت قلب و عروق، سیستم ایمنی را نیز بهبود می‌بخشد. می‌توانید با دوچرخه‌سواری در فضای باز یا با استفاده از دوچرخه ثابت در خانه ورزش کنید.

شنا

شنا یک ورزش کامل است.  فعالیت در آب اساس کار خوب عضله قلب، سیستم غدد درون ریز بدن، فشار خون پایدار، گردش کامل خون در عروق است که نه تنها از بسیاری از مشکلات جلوگیری می‌کند، بلکه یک اثر شفابخش قوی بدون هیچ گونه عوارض جانبی است.

تمرینات مقاومتی

تمرینات مقاومتی مانند بدنسازی، دو و وزنه‌برداری به تقویت عضلات و بهبود سیستم ایمنی کمک می‌کنند. این تمرینات می‌توانند باعث افزایش تعداد و عملکرد سلول‌های ایمنی شوند.

یوگا

یوگا فعالیتی آرامش‌بخش است که باعث کاهش استرس و افزایش تعادل روحی و جسمی می‌شود. این ورزش باعث ترشح منظم‌تر هورمون‌های بدن می‌شود.

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی شامل فعالیت‌هایی مانند اجرای، شنا، بدنسازی، ورزش‌های تیمی و تنیس هستند. این تمرینات با افزایش ضربان قلب و جریان خون، بدن را تقویت می‌کنند.

 

در انتهای این مقاله، شما به ما بگویید که

 • چه راهکارهای دیگری برای تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شناسید؟
 • آیا شما هم احساس می‌کنید که سیستم ایمنی بدنتان نیاز به تقویت دارد؟

در صورت نیاز به دریافت مشاوره از کارشناسان پونیک دارو، در انتهای این مقاله برای ما کامنت بگذارید.