کبد چرب, کورکومین, گیاهان دارویی

آشنایی با خواص شگفت انگیز زردچوبه

خواص زردچوبه، زردچوبه و آب گرم، خواص زردچوبه ناشتا

بیشتر ما زردچوبه را تنها به عنوان یکی از ادویه‌های داخل غذا می‌شناسیم. اما آیا با خواص بی نظیر این محصول آشنا هستید؟ خواص زردچوبه در زمینه‌های دارویی، سلامتی و زیبایی، آنقدر زیاد است که ما در پونیک دارو تصمیم گرفتیم مقاله ای را به صورت مجزا به آن اختصاص دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

خرید کپسول کورکومین پونیک دارو، خرید کپسول عصاره زردچوبه

مشخصات کلی گیاه زردچوبه

زردچوبه، این گیاه گرم‌سیری با ریشه‌ی زرد رنگ، نه تنها به عنوان ادویه‌ای معروف در سراسر دنیا استفاده می‌شود، بلکه خواص بی‌شماری نیز در حفظ سلامتی بدن دارد. گیاه زردچوبه یکی از پرطرفدارترین گیاهان کشور هندوستان است. طرفداری هندی‌ها از زردچوبه به حدی زیاد است که محال است در طول روز از نوشیدنی‌های زردچوبه دار یا خوراکی‌های حاوی زردچوبه استفاده نکنند!

در جدول زیر، مشخصات کلی و اصلی گیاه زردچوبه را برای شما تهیه کردیم.

خصوصیت

مقدار / نوع

نام گیاه

زردچوبه

نام انگلیسی

Turmeric Curcumin

محل رشد

مناطق گرمسیری مانند هند، ایران و تایلند

ترکیبات شیمیایی

کورکومین، ویتامین ث، ویتامین ب۶

آهن و پتاسیم

ارتفاع

۱ تا ۱.۵ متر

برگ

سبز مایل به زرد یا زرد

گل

زرد

خواص زردچوبه برای بدن

تحقیقات معتبر انجام شده روی گیاه زردچوبه، نشان می‌دهند که زردچوبه خواص زیادی برای بدن و حتی ذهن انسان دارد. سعی کردیم تا در این مقاله، به معرفی و توضیح تعدادی از این خواص بپردازیم.

درمان التهاب مزمن

پیش از بررسی نقش زردچوبه در درمان التهاب، بهتر است یاد بگیریم که التهاب چیست؟ معمولا به چه چیزی التهاب می‌گویند؟

التهاب، حالتی در انسان است که به بدن در مبارزه با مهاجمان خارجی و ترمیم آسیب‌ها کمک می‌کند. بدون التهاب عوامل بیماری‌زا به راحتی می‌توانند بر بدن شما چیره شوند و شما را از پا دربیاورند. اما علی‌رغم این که التهاب حاد و کوتاه‌مدت مفید است، زمانی که التهاب مزمن شود، می‌تواند به مشکلی جدی تبدیل شود و به اشتباه به بافت‌های خود بدن حمله کند.

یکی از ترکیبات فعال و موجود در زردچوبه، کورکومین است. کورکومین موجود در زردچوبه، تاثیر زیادی روی کاهش و درمان التهاب بدن بیش از حد دارد و می‌تواند به راهبردهای مختلفی برای کمک به برخی از بیماری‌ها و حالات مرتبط با التهاب کمک کند.

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند که زردچوبه می‌تواند به کاهش التهاب مرتبط با بیماری‌های التهابی مزمن مانند کبد چرب، التهاب مفاصل روماتوئید، آرتریت روماتوئید، آسم و التهاب روده کمک کند.

در چنین شرایطی، التهاب مفید در بدن باقی می‌‌ماند تا با آسیب‌ها و عوامل بیگانه مبارزه کند. در مقابل، التهاب حاد و شدید در بدن از بین می‌رود و از آسیب به بافت‌های داخلی بدن جلوگیری می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله خواص کپسول کورکومین برای مفاصل را مطالعه نمایید.

خواص زردچوبه برای درمان التهاب

افزایش ظرفیت آنتی‌اکسیدان بدن

تصور می‌شود آسیب اکسیداتیو که ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد در بدن است، یکی از مهم‌ترین دلایل پیری و بسیاری از بیماری‌ها باشد. دلیل اصلی این که بدن ما به آنتی‌اکسیدان‌ها احتیاج دارد، این است که آنتی‌اکسیدان‌ها از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. در نتیجه آنتی‌اکسیدان‌ها بسیار مفیدند.

کورکومین موجود در زردچوبه یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند. خواص زردچوبه همچنین باعث فعال شدن آنتی‌اکسیدان‌های خود بدن می‌شود؛ یعنی لشکری از آنتی‌اکسیدان‌ها را در برابر رادیکال‌های آزاد قرار می‌دهد.

در نتیجه این اتفاق، دیگر شانسی برای رادیکال‌های آزاد باقی نمی‌ماند. چون زردچوبه مستقیما جلوی آ‌ن‌ها را می‌گیرد و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در بدن را هم تحریک می‌کند تا در برابر آن‌ها از خود دفاع کنند.

کاهش خطر بیماری‌های ذهنی و بهبود عملکرد مغز

در گذشته تصور بر این بود که نورون‌ها یا همان سلول‌های عصبی پس از عبور از دوران کودکی دیگر توانایی تقسیم و تکثیر شدن را ندارند. ولی حال ثابت شده است که این تصور درست نیست. نورون‌ها نه تنها توانایی تشکیل اتصالات جدید را دارند، بلکه حتی در بخش‌های خاصی از مغز می‌توانند تکثیر شوند.

یکی از محرک‌های اصلی این پروسه، فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز (Brain-Derived Neurotrophic Factor) است. این فاکتور درواقع نوعی هورمون رشد است که باعث رشد و گسترش شبکه عصبی در مغز می‌شود. بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات مغزی مثل آلزایمر و افسردگی، با کاهش میزان این هورمون ارتباط دارند.

خواص زردچوبه برای مغز

خاصیت زردچوبه این است که می‌تواند میزان این فاکتورهای نوروتروفیک مغز را افزایش دهد. این خاصیت زردچوبه می‌تواند در به تعویق انداختن بسیاری از بیماری‌های مغزی مرتبط با افزایش سن موثر باشد. کورکومین زردچوبه همچنین می‌تواند باعث بهبود حافظه شود و شما را باهوش‌تر کند! هرچند در این زمینه نیاز به تحقیقات کنترل‌شده‌ی بیشتری وجود دارد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

یکی دیگر از خواص زردچوبه، خصوصا خواص زردچوبه ناشتا، کمک به درمان بیماری‌های قلبی است. همان طور که میدانید بیماری قلبی دلیل شماره یک مرگ و میر در دنیاست. محققان قرن‌هاست که در این زمینه تحقیق می‌کنند. جای تعجب ندارد که بیماری‌های قلبی پیچیده هستند و عوامل زیادی روی آن‌ها تاثیرگذار است. یکی دیگر از خواص زردچوبه معکوس کردن پیشرفت پروسه بیماری‌های قلبی است.

شاید بتوان گفت که مزیت اصلی کورکومین زردچوبه برای قلب بهبود عملکرد لایه درون رگی (Endothelium) است که درواقع لایه نازکی از سلول‌هاست که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را پوشش داده‌اند. مشخصا عدم عملکرد صحیح لایه درون رگی عامل برجسته‌ای در بیماری‌های قلبی است و باعث کاهش توانایی کنترل «فشار خون» و «انعقاد خون» می‌شود.

 

تاثیر و خواص زردچوبه روی قلب

 

تحقیقات زیادی به ما نشان داده‌اند که زردچوبه می‌تواند باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی شود. یکی از این تحقیقات نشان داده است که کورکومین زردچوبه می‌تواند به اندازه ورزش کردن برای قلب مفید باشد. تحقیقات دیگری هم نشان داده‌اند که زردچوبه می‌تواند به خوبی داروی آتورواستاتین (Atorvastatin) باعث بهبود عملکرد لایه درون رگی می‌شود.

علاوه بر این، همان‌طور که گفتیم زردچوبه باعث کاهش التهاب می‌شود و دارای خواص آنتی‌اکسیدان قوی است و هر دوی این موارد برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مفید است. در یکی از تحقیقات ۱۲۱ نفر که درحال انجام عمل جراحی سرخ‌رگ قلب بودند را انتخاب کردند. چند روز قبل و بعد از جراحی به عده‌ای از این افراد پلاسیبو (Placebo) یا دارونما و به عده‌ای دیگر به مقدار ۴ گرم در روز کورکومین دادند. گروهی که کورکومین زردچوبه مصرف کرده بودند، ریسک حمله قلبی آن‌ها در بیمارستان تا ۶۵ درصد کاهش یافته بود.

خواص زردچوبه: کمک به جلوگیری از سرطان و حتی درمان آن

سرطان یک بیماری بسیار خطرناک است که به دلیل رشد سلولی غیر قابل کنترل رخ می‌دهد. سرطان انواع مختلفی دارد که دارای نقاط مشترک زیادی هستند. به نظر می‌رسد برخی از آن‌ها به مکمل‌های کورکومین پاسخ می‌دهند. کورکومین موجود در زردچوبه برای درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است و محققان به این نتیجه رسیدند که این ماده بر رشد و تکثیر سلول‌ها تاثیر دارد. این تحقیقات نشان داده‌اند که کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند باعث مرگ سلول‌های سرطانی، کاهش رشد رگ‌های خونی در تومورهای سرطانی و جلوگیری از متاستاز (پراکنده شدن سلول‌های سرطانی در بدن) شود.

مطالعات زیادی نشان دادند که کورکومین موجود در ترکیبات زردچوبه می‌‌تواند باعث کاهش رشد سلول‌های سرطانی در آزمایشگاه شود. این ماده در آزمایش روی حیوانات نیز رشد تومور را متوقف کرده است.

درمان مشکلات پوستی با زردچوبه

زردچوبه می‌تواند به درمان جوش و آکنه پوستی کمک کند. کورکومین موجود در زردچوبه، خواص ضد التهابی بسیاری پر قدرتی دارد و می‌تواند التهابات پوستی که در پشت ظاهر جوش‌ها و آکنه‌ها اتفاق می‌افتد را کاهش دهد.

علاوه بر این، زردچوبه می‌تواند باکتری‌ها را (که عامل اصلی جوش و آکنه هستند) مهار و کنترل کند. تحقیقات نشان داده است که زردچوبه می‌تواند علیه برخی از باکتری‌های معمول پوستی مانند Propionibacterium acnes که باعث جوش و آکنه می‌شوند، مؤثر باشد.

تهیه ماسک با زردچوبه برای درمان آکنه و جوش

شما می‌توانید از زردچوبه به عنوان یک ترکیب خانگی درمانی برای جوش و آکنه استفاده کنید. یک راه استفاده از زردچوبه این است که مقداری زردچوبه را با آب مخلوط کرده و به صورت یک لایه نازک بر روی پوست مبتلا به جوش و آکنه بمالید. اجازه دهید حدود ۱۵-۲۰ دقیقه روی پوست بماند و سپس صورتتان را با آب گرم بشویید.

سلامت کبد

خاصیت زردچوبه برای سلامت کبد بر هیچکس پوشیده نیست. این گیاه یک سم زدای طبیعی است. کبد از طریق تولید آنزیم‌ها، خون را تصفیه می‌کند و زردچوبه تولید این آنزیم‌های حیاتی بدن را افزایش می‌دهد. این آنزیم‌‌ها تجزیه‌شده و سموم داخل بدن را کاهش می‌دهند. مصرف منظم زردچوبه باعث مبارزه با چندین مشکل جدی کبدی مانند سیروز، هپاتیت، زردی و در نهایت درمان کبد چرب می‌شود.

در حقیقت، زردچوبه برای دفع عفونت‌های ویروسی بسیار مفید است. چرا که منبع غنی کورکومین است. کورکومین، یک داروی فعال و قدرتمند ضدباکتریایی، ضدویروسی، ضدقارچی، ضدسرطان و ضد التهاب است، علاوه بر آن باعث افزایش سلول‌های کبدی و حتی بازسازی آن‌ها می‌شود.

خواص زردچوبه و کورکومین برای کبد

خواص زردچوبه به جلوگیری از افزایش میزان کلسترول در خون نیز کمک می‌کند. همچنین با تنظیم آنزیم‌های مسئول متابولیسم چربی، علائم کبد چرب و خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد. افزودن این ادویه به رژیم غذایی برای افزایش سطح صفرای طبیعی بسیار مناسب است.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که خواص کورکومین برای کبد چرب، آلزایمر و درد مفاصل زیاد است. اما این تنها خاصیت کورکومین نیست. کورکومین می‌توانند افسردگی، که یکی از بیماری‌های مغزی شناخته شده است را درمان کند.

استفاده از خواص زردچوبه با قرص زردچوبه پونیک دارو

شرکت پونیک دارو با بیش از ۲۰ سال سابقه تولید داروهای طبیعی و غیر شیمیایی، موفق به استخراج کورکومین از ریشه گیاه زردچوبه شده است. کورکومین موجود در ریشه زردچوبه تنها ۹ درصد است که شرکت پونیک دارو با کمک عصاره گیری و فرمولاسیون خاص، این مقدار را به بیش از ۱۰ برابر افزایش داده است.

کپسول کورکومین (که در ترکیب با مواد طبیعی و عالی دیگری تهیه شده)، به عنوان یکی از داروهای درمان کبد چرب در سراسر دنیا شناخته شده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر برای خرید این فراورده طبیعی زردچوبه اقدام نمایید.

خرید کپسول کورکومین پونیک دارو

۳,۷۰۰,۰۰۰ ریال
  • کپسول کورکومین ۵۰۰ حاوی عصاره زردچوبه
  • درمان کبد چرب و دردهای التهابی
  • فاقد گلوتون
  • برای مصرف ۳۰ روز
افزودن به سبد خرید

جمع بندی نهایی

ما در این مقاله از وبسایت پونیک دارو به بررسی تمام خواص زردچوبه برای بدن انسان پرداختیم. بخشی از برترین این خواص شامل بهبود علائم مفصل، بهبود علائم بیماری کبد چرب، درمان مسکلات پوستی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

1 دیدگاه در “آشنایی با خواص شگفت انگیز زردچوبه

  1. نیما گفت:

    کورکومین برای درمان کبد چرب بسیار عالیه. کافیه ۲ دوره مصرف بشه تا تاثیرات شگفت انگیزش متوجه بشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *