بره موم, ژل رویال

بررسی تفاوت ژل رویال و بره موم

تفاوت ژل رویال و بره موم

ژل رویال یک ماده غذایی است که از زنبور عسل به دست می‌آید. این ماده به صورت یک ماده ژله‌ای و سفیدرنگ در سلول‌های شاخه‌های کوچکی که در کندوی زنبور قرار دارد، تولید می‌شود. در مقابل، بره موم هم ماده‌ای طبیعی است که توسط زنبور عسل جمع‌آوری می‌شود و به عنوان ماده سازنده کندو و سلول‌های شاخه‌های کوچکی که در کندو وجود دارد، استفاده می‌شود. ژل رویال و بره موم با یکدیگر متفاوت هستند. پونیک دارو قصد دارد تا در این مقاله، به بررسی تفاوت ژل رویال و بره موم، این دو محصول پر خاصیت زنبور عسل بپردازد. پس تا انتها با ما همراه باشید.

ژل رویال چیست و چگونه تولید میشود؟

ژل رویال یک محصول طبیعی تهیه شده توسط زنبور عسل و سرشار از پروتئین است. این ماده طبیعی توسط غده‌های زنبورهای کارگر تولید می‌شود. همه لاروها در سه روز اول زندگیشان با ژل رویال تغذیه می‌شوند. در حالی که زنبورهای ملکه در تمام طول زندگی خود با ژل رویال تغذیه می‌شوند. جای تعجب نیست که ژل رویال یک محصول بسیار گران قیمت است. زیرا برای تولید آن به فرآیندی پر زحمت، دقیق و با زمان بندی خاص نیاز است.

تولید ژل رویال

فرایند تولید ژل رویال

ابتدا یک زنبوردار کلنی کوچکی از زنبورها (بدون ملکه) ایجاد می‌کند. این کلنی کوچک باید دارای زنبورهای جوان زیادی باشد تا به عنوان زنبورهای پرستار در کندو استفاده شوند. زنبوردار سپس فنجان‌های جعلی ملکه را در این کلنی قرار می دهد (چند ردیف فنجان های پلاستیکی یا مومی که اندازه مناسبی برای زنبورها برای ساخت سلول های ملکه است). هر فنجان حاوی یک تخم زنبور عسل است که با دست در هر فنجان پیوند زده شده است. به طور غریزی، کارگران با استفاده از تخم ها و فنجان های ملکه ارائه شده، شروع به پرورش ملکه برای کلنی خود می‌کنند. زنبورهای پرستار فنجان ها را با ژل رویال پر می‌کنند. زنبوردار در لحظه کامل (معمولاً بین روز دوم و چهارم رشد لارو)، ژل رویال را با یک ابزار مکنده کوچک از فنجان های ملکه خارج می‌کند. اگر این کار در موعدی زودتر یا دیرتر انجام شود، ژل رویال کافی برای برداشت وجود نخواهد داشت.

چندین بار در طول زمستان، زنبورهای کارگر از کندوی پرورش ملکه به قسمت تولید ژل رویال منتقل می‌شوند و ژل رویال تولید می‌کنند. سپس، این ژل از کندو برداشته می‌شود و برای استفاده در صنایع مختلف، به بازار عرضه می‌شود. ژل رویال شامل پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، به عنوان یک ماده غذایی قابل توصیف است.

بره موم چیست و چگونه تولید می‌شود؟

بره موم عسل ماده ای بسیار ارزشمند در کندوی عسل است. زنبورهای کارگر این ماده تیره رنگ را، از رزین و شیره گیاهان و درختان تهیه می‌کنند. چرا که این فراورده زنبور نقش مفیدی در کلنی داشته و برای درمان بسیاری از بیماری هایشان از آن استفاده می‌کنند.

برخی به اشتباه فکر می‌کنند که بره موم نیز مانند عسل از شهد گل تولید شده است. اما این فراورده نه از شهد گل، بلکه از صمغ درختان تولید می‌شود. زنبور صمغ روی درختان و گیاهان را جمع می‌کند و سپس به وسیله بزاق دهان صمغ را نمناک کرده و به شکل یک حبه درمی آورد. سپس با کمک آرواره‌ها و پاهایش، حبه‌ها را به کندو حمل می‌نماید.

بره موم برای درمان بسیاری از بیماری‌های انسان مناسب است. زیرا شامل چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و ویتامین‌ها است و به عنوان یک ماده طبیعی با خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی شناخته شده است.

این مقاله را از دست ندهید: بره موم چیست؟ آشنایی با معجزه سلامتی قرن

تفاوت ژل رویال و بره موم

تفاوت ژل رویال و بره موم

هماهنطور که در بالاتر نیز به آن پرداختیم، ژل رویال یکی از محصولات زنبورهای شهدساز است که به عنوان غذای ملکه تولید می‌شود. اما بره موم توسط زنبور کارگر تهیه می‌شود. این دو ماده از طریق غده‌های مختلفی در بدن زنبورها تولید می‌شوند. خواص درمانی این دو محصول زنبور عسل نیز با یکدیگر متفاوت هستند. بره‌موم مخلوطی از موم زنبور عسل و روغن‌ها و رزین‌های دیگر است که توسط زنبورها جمع‌آوری می‌شود و در ساخت کندو و حفظ عسل و سایر مواد فاسد شدنی استفاده می‌شود. در حالی که ژل رویال یک ماده شیری رنگ است که برای تغذیه لارو و زنبور ملکه از آن استفاده می‌شود.

ژل رویال
تولید توسط زنبور شهدساز
غذای ملکه
سفید رنگ
ژلاتینی
بره موم
تولید توسط زنبور کارگر
صمغ و گرده گیاهان
قهوه‌ای رنگ
خمیری و چسبناک

ما در مقاله ی دیگری به بررسی تفاوت ژل رویال و گرده گل پرداختیم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

1 دیدگاه در “بررسی تفاوت ژل رویال و بره موم

  1. امیر گفت:

    بسیار مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *