جینسینگ, گیاهان دارویی

تفاوت جینسینگ سفید و قرمز چیست؟

جینسینگ یکی از گیاهان دارویی با ارزش و پرکاربرد در طب سنتی آسیایی است. این گیاه شاخه‌های مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جینسینگ سفید و جینسینگ قرمز اشاره کرد. هر دو نوع دارای خواص درمانی هستند، اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند.

در مجموع، هر دو نوع دارای خواص درمانی ارزشمندی هستند، اما انتخاب نوع مناسب بستگی به نیازها و شرایط سلامتی هر فرد دارد. ما در ادامه این مقاله از پونیک دارو به بررسی بیشتر این دو گیاه دارویی می‌پردازیم.

خرید کپسول جینسینگ پونیک دارو، خرید کپسول جینسنگ

تفاوت‌های جینسینگ سفید و قرمز

ما می‌توانیم جینسینگ سفید و قرمز را از ۷ منظر زیر مقایسه کنیم:

 • سابقه تاریخی و قدمت
 • روش کشت و تهیه
 • ظاهر
 • خواص
 • استفاده

پیشینه تاریخی جینسینگ سفید و قرمز

هر دو نوع جینسینگ سفید و قرمز از کهن‌ترین و معروف‌ترین گیاهان دارویی در طب سنتی آسیایی به ویژه در چین هستند. استفاده از این دو گیاه به بیش از ۵۰۰۰ سال پیش در آثار تمدن‌های باستانی چین باز می‌گردد. یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد ریشه جینسینگ در مقبره‌های سلسله‌های شانگ و هان کشف شده است.

اولین متون علمی مربوط به جینسینگ هم در کتاب “کلاسیک جینسینگ” نوشته فیلسوف چینی ژانگ جونگ جینگ در قرن اول میلادی است.

فرق جینسینگ قرمز و سفید

محل کشت جینسینگ سفید و قرمز در گذشته

 • جینسینگ سفید: جینسینگ سفید عمدتا در شمال شرقی چین کشت می‌شود. جایی که سابقه کشت آن به بیش از ۵۰۰۰ سال می رسد. این گیاه همچنین در سایر نقاط آسیا، از جمله کره و ژاپن نیز رشد می‌کند.
 • جینسینگ قرمز: جینسینگ قرمز بیشتر در کشور کره کشت می‌شود.

تاریخچه و قدمت جینسینگ سفید و قرمز

 • جینسینگ سفید: استفاده از جینسینگ سفید در طب سنتی چینی به قرن‌ها پیش برمی گردد و اولین بار در کتاب‌های پزشکی چینی در حدود ۲۰۰۰ سال پیش ذکر شده است.
 • جینسینگ قرمز: جینسینگ قرمز در مقایسه با جینسینگ سفید تاریخچه نسبتا جدیدتری دارد و اعتقاد بر این است که در قرن ۱۷ میلادی در کره ایجاد شده است.

تفاوت جینسینگ سفید و قرمز از نظر گونه و روش کشت

هر دو نوع جینسینگ سفید و قرمز از یک گیاه (Panax ginseng) مشتق شده‌اند و هیچ تفاوتی در سطح گونه بین جینسینگ سفید و قرمز وجود ندارد. اما از نظر روش کشت، این دو نوع جینسینگ با یکدیگر متفاوت هستند.

جینسینگ سفید از ریشه تازه برداشت شده گونه پاناکس جینسینگ تهیه می‌شود که پس از شستشو با آب و خشک شدن در دمای محیط، رنگ سفید متمایل به کرم پیدا می‌کند. در حالی که برای تولید جینسینگ قرمز، ریشه‌های تازه جینسینگ آسیایی ابتدا در محلول‌های آبی گرم یا بخار آب جوشان قرار داده می‌شوند تا پخته شوند. سپس تحت یک فرآیند حرارتی و کوره‌ای شدن، رنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای پیدا می‌کنند.

تفاوت جینسینگ سفید و قرمز از نظر ظاهر

تفاوت جینسینگ سفید و قرمز از نظر ظاهر

اولین و اصلی‌ترین تفاوت جینسینگ سفید و قرمز مربوط به رنگ آن‌هاست. جینسینگ سفید رنگی سفید یا شیری رنگ دارد. در حالی که جینسینگ قرمز، همانطور که از نامش پیداست، قرمز رنگ است. این رنگ به دلیل فرآیندی به نام کاراملیزاسیون ایجاد می‌شود که در طی آن قندهای موجود در ریشه‌ها تحت حرارت بالا قرار می‌گیرند.

فرآیند حرارت دیدن جینسینگ قرمز موجب تغییرات شیمیایی در ترکیبات آن از جمله افزایش سطح برخی ژینسنوزیدها می‌شود که خواص دارویی منحصر به فردی به آن می‌بخشد.

این دو جینسینگ از نظر شکل ظاهری هم کمی با هم متفاوت هستند. برای مثال، ریشه جینسینگ سفید شبیه به پای انسان است و دارای یک ساقه اصلی و چندین انشعاب است. در حالی که ریشه‌ی جینسینگ قرمز به دلیل فرآیند فرآوری، کمی چروکیده یا منقبض به نظر می‌رسد.

در نهایت، ریشه جینسینگ سفید معمولا کوچکتر از جینسینگ قرمز است و بوی خفیف‌تری هم نسبت به جینسینگ قرمز دارد. ویژگی‌های که در جینسینگ قرمز کاملا برعکس هستند.

تفاوت خواص جینسینگ قرمز و سفید

دیگر تفاوت جینسینگ سفید و قرمز مربوط به خواص دارویی آن‌هاست.

جینسینگ سفید و قرمز هر دو حاوی طیف گسترده‌ای از ترکیبات شیمیایی فعال با خواص دارویی مختلف هستند. اما تفاوت‌هایی در مقدار و نوع برخی از این ترکیبات در آن‌ها وجود دارد که تا حدی ناشی از تفاوت در روش‌های فرآوری آنهاست.

شباهت‌های جینسینگ سفید و قرمز از نظر خواص:

 • افزایش انرژی: هر دو نوع جینسینگ می‌توانند به افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی کمک کنند.
 • تقویت سیستم ایمنی: مطالعات نشان داده است که هر دو جینسینگ می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با عفونت‌ها کمک کنند.
 • بهبود عملکرد شناختی: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که جینسینگ می‌تواند عملکرد شناختی مانند حافظه و تمرکز را بهبود بخشد.

تفاوت‌های جینسینگ سفید و قرمز از نظر خواص:

 • افزایش میل جنسی: جینسینگ قرمز به طور سنتی به عنوان یک داروی تقویت کننده میل جنسی قدرتمندتر از جینسینگ سفید شناخته می‌شود.
 • آنتی اکسیدان ها: جینسینگ قرمز دارای سطوح بالاتری از آنتی اکسیدان ها نسبت به جینسینگ سفید است که می‌تواند به محافظت از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک کند.
 • قند خون: جینسینگ قرمز می‌تواند به تنظیم قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

به طور کلی کاربردهای درمانی فراوانی برای جینسینگ سفید و قرمز پیشنهاد شده است که شامل تقویت قوای جنسی، افزایش تمرکز و حافظه، کاهش فشار خون، کنترل دیابت، درمان سرماخوردگی، تقویت و افزایش مقاومت بدن در شیمی درمانی و کمک به کاهش وزن است.

شما می‌توانید با مطالعه مقاله “خواص جینسینگ” و “ارتباط جینسینگ و جوش صورت“، اطلاعات بیشتری را در خصوص این گیاه و خواص ان به دست آورید.

تفاوت خواص جینسینگ قرمز و سفید

تفاوت‌های استفاده از جینسینگ سفید و قرمز

دیگر تفاوت جینسینگ سفید و قرمز مربوط به تفاوت‌های تاثیر آن‌ها در بدن است. هر دو نوع سفید و قرمز از خواص آنتی‌اکسیدانی، تقویت سیستم ایمنی، محافظت در برابر پیری زودرس، کاهش خستگی و افزایش استقامت بدنی برخوردارند اما شدت این اثرات بسته به نوع ترکیبات غالب در آنها متفاوت است.

عملکرد ضدپیری، تقویت کننده و محافظ جینسینگ عمدتاً به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی، کاهش استرس اکسیداتیو، تنظیم متابولیسم و ایمنی‌زایی آن است. ترکیبات فنولیک و فلاونوئیدی جینسینگ نیز در خواص ضدالتهابی و ضددرد آن نقش دارند.

در نهایت جینسینگ سفید بهتره یا قرمز؟

امروزه با توجه به شواهد علمی، جینسینگ سفید بیشتر به عنوان یک گیاه دارویی تونیک، تقویت کننده و افزایش دهنده استقامت جسمی و روانی مورد توجه است. آن را برای افزایش انرژی، مقاومت در برابر خستگی، افزایش تمرکز و کارایی ذهنی، بهبود عملکرد ورزشی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود کیفیت زندگی توصیه می‌کنند.

در مقابل، جینسینگ قرمز بیشتر به خاطر خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی قوی و پتانسیل ضدسرطانی آن مورد توجه قرار گرفته است. مصرف این نوع جینسینگ در پیشگیری و درمان کمکی سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، آرتروز، آلزایمر و بیماری‌های مزمن کبدی و کلیوی توصیه شده است. برخی شواهد نیز نشان دهنده نقش جینسینگ قرمز در کاهش وزن و کنترل چربی خون است.

اما در نهایت اینکه قصد داشته باشید از جنسینگ سفید استفاده کنید یا قرمز و یا اینکه کدام یک از این دو گیاه بهتر هستند، موضوعاتی است که باید با توجه به نیاز خود آن را مشخص کنید.

خرید کپسول جینسینگ پونیک

۳,۱۰۰,۰۰۰ ریال
 • کپسول جینسینگ پونیک دارو
 • درمان مشکلات جنسی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • مناسب برای مصرف ۳۰ روز
 • برای خرید عمده تماس بگیرید: ۰۹۱۳۱۴۷۷۵۳۲

جمع بندی نهایی

جینسینگ سفید و قرمز هر دو از ریشه گیاه Panax ginseng مشتق شده‌اند، اما تفاوت‌هایی در نحوه فرآوری آنها وجود دارد که منجر به رنگ، طعم و خواص متفاوت آن‌ها می‌شود. این مقاله، بررسی کامل و جامعی بود بر اینکه این نوع جینسینگ چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و با توجه به خواص هر یک از آن‌ها، بهتر است که از کدامیک استفاده کنیم.

سوالات متداول در خصوص تفاوت جینسینگ سفید و قرمز

عوارض جانبی جینسینگ سفید و قرمز چیست؟

جینسینگ به طور کلی بی‌خطر تلقی می‌شود، اما مصرف بی رویه آن می‌تواند عوارض جانبی خفیفی مانند سردرد، بی‌خوابی و ناراحتی معده ایجاد کند.

چگونه جینسینگ سفید و قرمز را مصرف کنیم؟

جینسینگ به صورت قرص، کپسول جینسینگ، پودر و چای موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *